Červen 2009

KONCERT A DEMONSTRACE PROTI STÁTNÍM MATURITÁM

30. června 2009 v 20:36

PRVNÍ PROTEST: 7-8 tisíc studentů protestovalo v Praze proti STÁTNÍM MATURITÁM

Reakce od politiků: nulová. MŠMT chce ve státních maturitách pokračovat nadále, poslanci slibují ale činy žádné.

POTŘEBUJEME TĚ ZNOVU! A VÍCE NEŽ DŘÍVE!

KONCERT A PROTEST PROTI STÁTNÍM MATURITÁM

PRAHA 16.července 2009

Palackého náměstí - Císařská louka


FATE MAGAZINE

TAM TAM ORCHESTRA

Latittude 7

NICELAND

Bengas

SKAPOLLO

DJS (ROBOT, SOULCHECK, LA-DI-DA )

VSTUP ZDARMA, BEACH VOLEJBAL, BODY PAINTING, LUKOSTŘELBA, HAIRSHOW

DALŠÍ KAPELY V JEDNÁNÍ

SOUČÁSTÍ PROTESTU: STÁTNÍ MATURITA POSLANCŮ PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

INFORMACE VE SKUPINĚ NA FACEBOOK.COM : PROTEST PROTI STÁTNÍM MATURITÁM II.
Ministryně Kopicová se sešla s odpůrci i stoupenci státní maturity z řad studentů

20. června 2009 v 23:26

MÉDIA

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová se dnes sešla s delegací protestujících žáků středních škol. Sdělili jí své výhrady proti plánované státní maturitě, která má začít už příští rok. Schůzce byli přítomni i zástupci těch žáků, kteří si maturitní odklad nepřejí.

"V průběhu našeho setkání se rozproudila velmi zajímavá diskuse. Studenti jsou schopni argumentovat skutečně na úrovni, což na mě udělalo velký dojem," sdělila po setkání Miroslava Kopicová.
"Já jsem delegaci upozornila, že dvouletý odklad by byl pro myšlenku státní maturity devastující. Navíc většina studentů deklaruje, že není proti samotné myšlence státní maturity jako takové. Klíčovým momentem pro jakékoliv úvahy o odkladu bude maturitní generálka a její výsledky. Ta jediná může poskytnout informace o připravenosti či nepřipravenosti státních maturit," zdůraznila ministryně Kopicová.

Hlavním problémem pro studenty se ukázala být nedostatečná informovanost. Aby se dále eliminovaly překážky při přenosu informací mezi MŠMT a studenty, nabídla ministryně Kopicová zástupcům studentů zaslání vstupního balíčku aktuálních informací a pravidelná setkání, na kterých se budou obě strany vzájemně informovat o stavu příprav státní maturity. Studenti přislíbili, že tyto informace mezi sebou budou dále šířit.

(zpráva převzata z oficiálních stránek MŠMT)


POCHOD PROTI STÁTNÍM MATURITÁM

16. června 2009 v 14:37 ZAPOJ SE I TY
ZAPOJ SE I TY

POCHOD PROTI STÁTNÍM MATURITÁM

Jedna z největších studentských demonstrací od 17.listopadu 1989.


místo: Praha, Palackého náměstí

datum: 19.červen

čas: 12:00

Potřebujeme tebe i tvoje kamarády! Státní maturita může být odložena a ty máš možnost pro to něco udělat. Vezmi slušný transparent, píšťalku či řehtačku a těšíme se na tebe v PRAZE.
Státní maturita v ohrožení. ODS požádá o odklad, ČSSD bude zřejmě také pro.

9. června 2009 v 14:52 NÁŠ CÍL
NÁŠ CÍL

Vynikající informace pro všechny nespokojené studenty, učitele, ředitele a rodiče. Státní maturita bude zřejmě odložena a to minimálně o dva roky. Podle informací ČTK a České televize požádá poslanec W.Bartoš o odklad státních maturit a to nejméně o dva roky.
PREZIDENT KLAUS SE VYSLOVIL PROTI STÁTNÍM MATURITÁM

8. června 2009 v 14:23 MÉDIA
MÉDIA

Český prezident Václav Klaus nesouhlasí se státní maturitou. Více informaci ve článku agentury Mediafax.


Syn prezidenta Václava Klause se vyjádřil ke státním maturitám

7. června 2009 v 17:44 MÉDIA
MÉDIA
Pomalu končí letošní maturitní období a tím možná i léty zažitá podoba zkoušek.
Přicházející "Státní maturity" jsou v jakémsi stavu beztíže, neb ze zákona být příští rok mají, nicméně jednou se již odložily, připraveny moc nejsou (ministerstvo prý založilo již zkraje jara jakýsi krizový štáb) a teď ještě padla vláda, … a bůhví co bude.

Na facebooku se sdružují studentští odpůrci. Je vůbec k zaznamenání, že tato část školského zákona irituje maturanty roku 2010 či 2012 úplně stejně jako jejich starší kolegy. Ti si v roce 2008 vymohli odložení maturit (jedna studentská demonstrace před volbami udělala více než stohy fundované odborné kritiky), rozprchli se na vysoké školy a problém již neřeší.
(převzato z blogu aktualne.cz)

Tiskový mluvčí MŠMT o státních maturitách

6. června 2009 v 9:53 MÉDIA


(video převzato z TN.CZ)

Tiskový mluvčí neříká pravdu:

 • součástí státních maturit je PROFILOVÁ ČÁST (ŠKOLNÍ ČÁST). Výsledky žáků zde hodnotí učitelé dané školy. To platí i o slohu ve státní části.
 • Maturita nebude probíhat pouze v květnu. Státní maturita začne v dubnu a skončí v polovině června. Studenti na výsledky budou čekat až několik dní.
 • Harmonogram se neustále mění. Ze dvou generálek je nyní pouze jedna v průběhu října.

Ministryně Kopicová před poslanci

6. června 2009 v 9:20 MÉDIA
MÉDIA

27. 5. 2009 vystoupila před silně prořídlým školským výborem Sněmovny Parlamentu ČR ministryně školství Miroslava Kopicová, aby informovala o stavu příprav maturitní zkoušky.

Ministryně vysvětlila, že po jejím nástupu bylo nutné jasně rozhodnout, zda bude vůbec realizována státní maturita jako krok k určitému srovnání úrovně středních škol, zda jsme vůbec schopni tento krok udělat a absolvovat rizika. Zjistila, že pro všechna rizika jsou připravena záložní řešení. Proto se rozhodla postupovat dále podle harmonogramu. Důvod k odkladu neshledala. Rizika budou podrobně monitorována a vyhodnocována.

Poslanci obdrželi materiál s informacemi o legislativním rámci, logistickém zabezpečení a financování. Je připraven návrh vyhlášky, který právě projednává legislativní rada vlády. Ředitelé budou moci jasně informovat žáky.

Ministryně upozornila, že vyšla vstříc požadavkům škol a místo generálky rozdělené na dvě části (testy - říjen, písemné práce - leden) se generální pilotáž uskuteční v termínu 19.-20. 10. 2009. Generálka by měla odhalit případné drobné nedostatky, které by Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání CVVM (dříve CERMAT) mohlo včas odstranit. Zkoušku lze absolvovat i bez legislativních úprav - ty jsou potřeba až v březnu 2010 při "ostré" maturitě. Aktuální informace jsou na portálu www.novamaturita.cz, komunikace se školskými asociacemi a kraji probíhá.

Od 15. 5. 09 se proškolují managementy škol a maturitní hodnotitelé. Probíhá také realizace informačních a zabezpečovacích systémů. V polovině srpna bude vybrán dodavatel logistiky. Měla by to být stejná firma a stejné technologie jako později při "ostré maturitě". (Ministryně zmínila, že nelze vyloučit incidenty a obstrukce při zadávacím řízení.)

V souvislosti s peticí studentů řekl náměstek Kitzberger, že v březnu proběhl reprezentační průzkum renomované agentury pro CERMAT. 70-90% ředitelů škol označilo informovanost za velmi dobrou. Nízká je ale informovanost studentů - přenos informací byl tedy velmi malý. (Možná šlo o pasivní rezistenci.) Přitom informace jsou k dispozici několik měsíců. Proto by se školy měly nyní zaměřit na studenty a rodiče.

Někteří poslanci v rozpravě vyjádřili poděkování ministryni, že neustoupila od projektu. Vyzvali se navzájem k podpoře potřebných legislativních úprav ve zrychleném řízení bez ohledu na politické zařazení. Výbor také jednohlasně schválil žádost ministerstvu financí, aby rozpočet školství nebyl nijak krácen.

Ministryně poděkovala za podporu a podotkla, že funkci přijala jako expert právě proto, že na ní byl konsensus politických stran. Udělá vše, aby své úkoly zvládla. "Nová maturita bude explicitně obsažena ve vládním prohlášení. Pokračování v přípravách zkoušky tak, aby se mohla uskutečnit v příštím roce, je jednou z vládních priorit," řekla.

 • Proti státním maturitám je ve skupině NECHCEME STÁTNÍ MATURITU více jak padesát dva tisíc lidí.
 • Petici studentů podepsalo více jak šestnáct tisíc lidí, s petičními archy přišlo několik desítek dopisů ředitelů škol. Ředitelé označují maturitu za paskvil, nepřipravený projekt či předraženou analýzu bez hlubšího smyslu.
 • Učitelé a ředitelé semináře kritizují. Údajně neříkají nic nového a jsou to další zbytečně vyhozené peníze.
 • Investice do státních maturit dosahují více jak půl miliardy Kč. Každý rok zkoušky by stál dalších 165 milionů Kč.
(článek převzat z oficiálních stránek MŠMT)

Ministryně Kopicová si trvá na svém, maturita je podle ní dobře připravena.

4. června 2009 v 18:49 MÉDIA
MÉDIA

"V současné době není důvod k žádnému dalšímu odkladu, maturita je dobře připravená, což potvrzuje i řada členů školského výboru Poslanecké sněmovny," sdělila ČTK ministryně školství Miroslava Kopicová. Studentskou demonstraci prý přijme, ale organizátoři by se měli vyvarovat excesů, které provázely protesty proti státní maturitě před dvěma lety. Tenkrát totiž letící vejce zasáhlo tehdejší ministryni školství Danu Kuchtovou. (převzato z ČTK)

 • Více jak padesát dva tisíc lidí nesouhlasí se státní maturitou. Samotná ministryně ještě v polovině května tvrdila, než během dvou dnů změnila názor, že má o přípravě velké pochybnosti.
 • Petici ZA ODKLAD STÁTNÍCH MATURIT podepsalo více jak patnáct tisíc lidí. Další stovky podpisů přichází každý den.
 • Ředitelé škol, učitelé i odborníci tvrdí, státní maturita není připravena.
 • Poslanec W.Bartoš (ODS) hodlá požádat PSČR o zrušení státních maturit.

Média o státní maturitě

4. června 2009 v 8:29 MÉDIA
MÉDIA

STUDENTI A JEJICH NÁZOR NA STÁTNÍ MATURITU (PŘEVZATO Z FINANCE.CZ)

Vznikají proti nim protestní akce. Ministerstvo školství se je snaží odstartovat už několik let. Státní maturity - jablko sváru středního školství. Přečtěte si v anketě, co si o nich myslí studenti.


PŘES 30 TISÍC STUDENTŮ CHCE PROTESTOVAT PROTI STÁTNÍ MATURITĚ (PŘEVZATO Z CESKENOVINY.CZ)

Přes 34.000 mladých lidí chce tento měsíc v Praze protestovat proti státní maturitě. Tento svůj postoj vyjádřili sdružením ve virtuální skupině na sociální síti Facebook. Příští týden hodlají poslancům předložit petici, v níž požadují zrušení státní maturity. Vadí jim hlavně nedopracovanost nových zkoušek dospělosti a také to, že dosud pořádně nevědí, z čeho by měli za rok maturovat.

MATURITNÍ OTÁZKY DOSTANOU STUDENTI MOŽNÁ ELEKTRONICKY

Ministerstvo vnitra (MV) navrhuje, aby se otázky jednotné státní maturity zasílaly studentům elektronickou cestou prostřednictvím datových schránek. Informuje o tom dnešní Právo s tím, že o tom MV začalo jednat s resortem školství. Ministerstvo by tak mohlo výrazně ušetřit, napsal deník.

Petici do dnešního dne podepsalo více jak patnáct tisíc nespokojených studentů

4. června 2009 v 8:18 ZAPOJ SE I TY
ZAPOJ SE I TY

Studenti v České republice nechtějí státní maturitu. Více jak patnáct tisíc nespokojených studentů podepsalo petici ZA ODKLAD STÁTNÍCH MATURIT. Obavy z nepřiravenosti projektu, zajištění logistiky a bezpečnosti zkoušky, nesmyslnost zadání a také nevyužitelnost zkoušky pro přijímací řízení na vysoké školy. To jsou podle studentů a iniciátorů petice největší nedostatky současné podoby státní maturity.