Srpen 2009

Další demonstrace proti státním maturitám?

31. srpna 2009 v 9:00 ZAPOJ SE I TY
ZAPOJ SE I TY

Den před začátkem nového školního roku zažívají nejen středoškoláci, nýbrž i ředitelé škol rozčarování z vývoje kolem odkladu státních maturit z jara 2010 na rok 2011. Vůdci 60 tisíc studentů a zároveň prvovoličů, kteří jsou na internetu členy facebookové skupiny Nechceme státní maturitu, už proto chystají další protesty.

Proběhly by v době vrcholící kampaně pro říjnové volby, které se konají 9. a 10. října. Žádný zákon protesty těsně před volbami nezakazuje. Tři dny před nimi se jen nesmí zveřejňovat průzkumy preferencí.

Politici prý studenty podvedli, a vzrušeně proto také diskutují, koho volit. Proti maturitě nevylučují přitom ani právní kroky, bude-li spuštěna a nevydaří se. Podle organizátorů by demonstrace byla tentokrát bez politiků a sponzorů.

Na straně studentů je, jak se zdá, i prezident Václav Klaus. Právu řekl: "Opakovaně říkám při všech návštěvách škol po celé republice, že považuji státní maturity za zbytečnost, svévoli jistých ministerských úředníků a jsem velmi pro, aby nebyly."

převzato z článku na serveru: novinky.cz i z dnešního vydání Práva

Více v následujících článcích:

AKTUÁLNĚ: ODS navrhne odklad pouze o 1 rok

24. srpna 2009 v 17:19 MÉDIA
MÉDIA

Poslanec Walter Bartoš (ODS) nesplnil svoje sliby a podal dnes návrh na odklad státních maturit pouze o jeden rok. Odklad o jeden rok podle našeho názoru problém státní maturity neřeší, pouze ho přesouvá z maturitního ročníku 2010 na maturitní ročník 2011.
připravujeme podrobnosti

Ministryně Kopicová odložila generální zkoušku

22. srpna 2009 v 13:26 MÉDIA
MÉDIA

Česká televize ve své reportáži informuje o odložení generální zkoušky SM na leden 2010, případně říjen 2010.

Státní maturita nanečisto v řijnu nebude, ve hře jsou teď dva nové termíny. Pokud poslanci novou maturitu odloží o rok, posune ji ministryně školství na říjen 2010, jinak bude místo v říjnu až v lednu. Výsledky první části generálky, která se konala v dubnu, přitom ukázaly, že je metodika zkoušek v pořádku, výsledky studentů jsou ale hlavně v matematice varující. Proti maturitám se staví i sami studenti, v červnu jich sedm tisíc demonstrovalo v Praze, červencový protest ale podpořila jen stovka z nich.

PŘEVZATO Z ČT24:


Otevřený dopis autorů a členů skupiny NECHCEME STÁTNÍ MATURITU! poslancům Parlamentu ČR

14. srpna 2009 v 19:03 ZAPOJ SE I TY
Poslanecká sněmovna
Parlamentu ČR
Sněmovní 4
118 26 Praha 1 - Malá StranaVážené poslankyně, vážení poslanci Parlamentu ČR,

státní maturita - to jsou dvě slova, která motivují tento náš dopis vám. Dvě slova, vyvolávající v posledních týdnech plno vášní, debat a diskusí. V následujících řádcích se pokusíme shrnout důvody, které nás, obyčejné studenty, vedly k zorganizování protestu a petice proti státní maturitě. Stručně by se daly vyjádřit slovy chaos a nedůslednost v její přípravě. Nicméně je poněkud rozvineme.

Přes dvanáct let jsme žáky českých škol, jež fungují v režii svých zřizovatelů a kde hlavní roli hrají rozhodnutí MŠMT. Rozhodnutí, která, jak čas ukazuje, nejsou vždy ta nejsprávnější, nicméně vycházejí vždy z legislativy, kterou schvalujete vy, nejvyšší političtí představitelé našeho státu.

Už v roce 2006 jsme byli s dalšími desítkami tisíc žáků devátých tříd základních škol vystaveni značnému psychickému tlaku, když jsme měli možnost podat pouze jednu přihlášku na střední školu. Ve věku, kdy většina z nás nemá o své budoucnosti ještě zdaleka jasno, jsme byli nuceni vybrat si mezi pestrou nabídkou středních škol pouze jedinou, a to více než obezřetně, protože rozhodnutí bylo prakticky nezvratné. O několik měsíců později, když jsme měli stres z přijímacího řízení za sebou, se ukázalo, že toto nařízení MŠMT nebylo příliš šťastné.

Nepochybně i tehdy, stejně jako dnes, bylo MŠMT vedeno tím nejlepším úmyslem - zkvalitnit české školství. I tehdy jsme byli coby žáci budoucích prvních ročníků středních škol vystaveni stresu a obavám z projektu, který se posléze ukázal být nesmyslný a nepropracovaný, jak ostatně dokládá samotný fakt jeho následného zrušení.

Nyní, o tři roky později, nás MŠMT postavilo před další revoluční změnu: od příštího školního roku má dojít ke změně závěrečné zkoušky na střední škole - maturity. V život tedy má být uveden projekt, který se "připravuje" od roku 1996, ale ani po 13 letech není v natolik uspokojivém stadiu připravenosti, aby nevzbuzoval nevzbuzoval oprávněnou kritiku z řad studentů, učitelů, ředitelů i daňových poplatníků.

Nedostatečné množství informací, chaos a neustálé změny v přípravě státní maturity, kritika stávající přípravy ze strany vás, poslanců, a výměna ředitele společnosti CERMAT byly prvotní motivací pro naši činnost - tedy pro založení skupiny Nechceme státní maturitu! na sociální síti Facebook.com, sepsání petice ZA ODKLAD STÁTNÍCH MATURIT a zorganizování studentského protestu v ulicích Prahy.

Do dnešního dne se k protestům proti státní maturitě přidalo téměř šedesát tisíc lidí ve skupině na Facebook.com, dalších dvacet tisíc lidí podepsalo petici a tisíce studentů demonstrovaly v ulicích Prahy.

My, studenti, máme k protestům různé motivace. Jistě svou roli hraje přirozená obava z něčeho nového a dosud neprověřeného, ale především je to přesvědčení o nedostatečné kvalitě projektu, který má rozhodovat o naší budoucnosti. Dosud nás totiž ani MŠMT, ani žádný poslanec o zbytečnosti našich obav a o skutečné připravenosti státní maturity nepřesvědčil.

Naopak. Byli jsme označeni za hloupé děti bez vlastního názoru, které mají obavy z vysoké náročnosti státních maturit. Byli jsme označeni za hloupou generaci, kterou k obavám ze státní maturity motivuje vlastní nesvědomité studium.

Domníváte se i vy, paní poslankyně a páni poslanci, že hloupé děti jsou schopny sepsat petici, která osloví dvacet tisíc lidí, zorganizovat masovou diskusi na Facebook.com, uspořádat několikatisícovou demonstraci v ulicích Prahy bez pomoci okresních a krajských organizací, jednat na nejvyšší úrovni s představiteli MŠMT a vůbec bránit svůj zájem v intencích zákona?

Naše generace se na vás často neobrací. Dnes tak činíme. Nemusíte nás chápat a ve všem s námi souhlasit, ale žádáme vás o respekt a důvěru. Prosíme o několik desítek minut vašeho času. Prosíme o váš zájem o státní maturity, jež nás mladé, budoucnost národa, velmi trápí.

Nechceme být nadále v nejistotě, nechceme další obavy, nechceme být předvolební rukojmí. Dost bylo nesmyslného projektu, se kterým si neví rady ani samotné MŠMT a společnost CERMAT již více než deset let.

Tímto dopisem vás, poslance, prosíme o svolání mimořádné schůze do konce letošního srpna a o odhlasování návrhu, kterým se státní maturita odloží o dva roky.

Věříme ve vás, s úctou a nadějí
zástupci studentů českých středních škol
Filip Vích
Adam Cyprich
Milan Měchura
Ondřej Bartoš
PhDr. Alena Hasáková (za pedagogickou veřejnost)

MF DNES a RADIOŽURNÁL se dnes věnují státním maturitám

13. srpna 2009 v 13:49 MÉDIA
MÉDIA

Česká média se dnes znovu věnují státním maturitám. Český rozhlas i MF DNES dnes informují o snaze poslanců svolat mimořádnou schůzi PSČR a odložit státní maturitu o dva roky.

Sociální demokraté společně s ODS chystají zvednout ruku pro odklad státních maturit. O nich by se mělo hlasovat na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny koncem srpna. Stav příprav maturit je údajně horší, než se čekalo.

Poslanec za ODS Walter Bartoš doufá, že návrh odkladu státních maturit bude přijat ve zrychleném režimu. To znamená hned v prvním čtení.

"Po dohodě s předsedou poslaneckého klubu Petrem Tluchořem předpokládáme, že na konci srpna by ODS iniciovala svolání mimořádné schůze poslanecké sněmovny. Na tuto schůzi bychom chtěli zařadit zákon, který se týká odložení státních maturit," řekl Bartoš s tím, že maturity by měly být odloženy o dva roky.

Na pravděpodobná rizika státních maturit upozorňuje i ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání Pavel Zelený, který má přípravu maturit pod státní taktovkou.

"V současné době analyzujeme situaci, která je. Ministryni předložíme řešení pro rok 2010 i pro rok 2011 tak, aby byla vyloučena rizika, která tady pravděpodobně jsou," sdělil Zelený.

Liška: svolání schůze je populismus
Jestli tady někdo házel klacky pod nohy státním maturitám, tak to byl právě poslanecký klub ODS pod vedením pana Bartoše. A také neschopnost některých úředníků jako byl pan ředitel Zelený," prohlásil Liška.

MF DNES se SM věnuje v dnešním vydání:

(článek převzat ze stránek rozhlasu a MF DNES, v případě problémů s a.p. se ozvětě na email)

Ministryně věří v úspěšnou generálku.

13. srpna 2009 v 13:42 DŮVODY
Všechno vychytá generální zkouška v polovině října, není důvod k obavám. Říká ke státním maturitám ministryně školství M.Kopicová. Studenti středních škol však státní maturitu nadále odmítají a pro odklad maturit jsou i poslanci ODS a ČSSD.
(převzato z denik.cz)