Otevřený dopis autorů a členů skupiny NECHCEME STÁTNÍ MATURITU! poslancům Parlamentu ČR

14. srpna 2009 v 19:03 |  ZAPOJ SE I TY
Poslanecká sněmovna
Parlamentu ČR
Sněmovní 4
118 26 Praha 1 - Malá StranaVážené poslankyně, vážení poslanci Parlamentu ČR,

státní maturita - to jsou dvě slova, která motivují tento náš dopis vám. Dvě slova, vyvolávající v posledních týdnech plno vášní, debat a diskusí. V následujících řádcích se pokusíme shrnout důvody, které nás, obyčejné studenty, vedly k zorganizování protestu a petice proti státní maturitě. Stručně by se daly vyjádřit slovy chaos a nedůslednost v její přípravě. Nicméně je poněkud rozvineme.

Přes dvanáct let jsme žáky českých škol, jež fungují v režii svých zřizovatelů a kde hlavní roli hrají rozhodnutí MŠMT. Rozhodnutí, která, jak čas ukazuje, nejsou vždy ta nejsprávnější, nicméně vycházejí vždy z legislativy, kterou schvalujete vy, nejvyšší političtí představitelé našeho státu.

Už v roce 2006 jsme byli s dalšími desítkami tisíc žáků devátých tříd základních škol vystaveni značnému psychickému tlaku, když jsme měli možnost podat pouze jednu přihlášku na střední školu. Ve věku, kdy většina z nás nemá o své budoucnosti ještě zdaleka jasno, jsme byli nuceni vybrat si mezi pestrou nabídkou středních škol pouze jedinou, a to více než obezřetně, protože rozhodnutí bylo prakticky nezvratné. O několik měsíců později, když jsme měli stres z přijímacího řízení za sebou, se ukázalo, že toto nařízení MŠMT nebylo příliš šťastné.

Nepochybně i tehdy, stejně jako dnes, bylo MŠMT vedeno tím nejlepším úmyslem - zkvalitnit české školství. I tehdy jsme byli coby žáci budoucích prvních ročníků středních škol vystaveni stresu a obavám z projektu, který se posléze ukázal být nesmyslný a nepropracovaný, jak ostatně dokládá samotný fakt jeho následného zrušení.

Nyní, o tři roky později, nás MŠMT postavilo před další revoluční změnu: od příštího školního roku má dojít ke změně závěrečné zkoušky na střední škole - maturity. V život tedy má být uveden projekt, který se "připravuje" od roku 1996, ale ani po 13 letech není v natolik uspokojivém stadiu připravenosti, aby nevzbuzoval nevzbuzoval oprávněnou kritiku z řad studentů, učitelů, ředitelů i daňových poplatníků.

Nedostatečné množství informací, chaos a neustálé změny v přípravě státní maturity, kritika stávající přípravy ze strany vás, poslanců, a výměna ředitele společnosti CERMAT byly prvotní motivací pro naši činnost - tedy pro založení skupiny Nechceme státní maturitu! na sociální síti Facebook.com, sepsání petice ZA ODKLAD STÁTNÍCH MATURIT a zorganizování studentského protestu v ulicích Prahy.

Do dnešního dne se k protestům proti státní maturitě přidalo téměř šedesát tisíc lidí ve skupině na Facebook.com, dalších dvacet tisíc lidí podepsalo petici a tisíce studentů demonstrovaly v ulicích Prahy.

My, studenti, máme k protestům různé motivace. Jistě svou roli hraje přirozená obava z něčeho nového a dosud neprověřeného, ale především je to přesvědčení o nedostatečné kvalitě projektu, který má rozhodovat o naší budoucnosti. Dosud nás totiž ani MŠMT, ani žádný poslanec o zbytečnosti našich obav a o skutečné připravenosti státní maturity nepřesvědčil.

Naopak. Byli jsme označeni za hloupé děti bez vlastního názoru, které mají obavy z vysoké náročnosti státních maturit. Byli jsme označeni za hloupou generaci, kterou k obavám ze státní maturity motivuje vlastní nesvědomité studium.

Domníváte se i vy, paní poslankyně a páni poslanci, že hloupé děti jsou schopny sepsat petici, která osloví dvacet tisíc lidí, zorganizovat masovou diskusi na Facebook.com, uspořádat několikatisícovou demonstraci v ulicích Prahy bez pomoci okresních a krajských organizací, jednat na nejvyšší úrovni s představiteli MŠMT a vůbec bránit svůj zájem v intencích zákona?

Naše generace se na vás často neobrací. Dnes tak činíme. Nemusíte nás chápat a ve všem s námi souhlasit, ale žádáme vás o respekt a důvěru. Prosíme o několik desítek minut vašeho času. Prosíme o váš zájem o státní maturity, jež nás mladé, budoucnost národa, velmi trápí.

Nechceme být nadále v nejistotě, nechceme další obavy, nechceme být předvolební rukojmí. Dost bylo nesmyslného projektu, se kterým si neví rady ani samotné MŠMT a společnost CERMAT již více než deset let.

Tímto dopisem vás, poslance, prosíme o svolání mimořádné schůze do konce letošního srpna a o odhlasování návrhu, kterým se státní maturita odloží o dva roky.

Věříme ve vás, s úctou a nadějí
zástupci studentů českých středních škol
Filip Vích
Adam Cyprich
Milan Měchura
Ondřej Bartoš
PhDr. Alena Hasáková (za pedagogickou veřejnost)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Jedle Lukáš Jedle | 14. srpna 2009 v 19:38 | Reagovat

Výše podepsaným gratuluji k mimořádně povedenému dopisu. Stylisticky, obsahově a koncepčně je perfektně sepsaný a hlavně je to vše pěkně shrnuté.

                           děkuju za to

2 Radka Cihlářová Radka Cihlářová | E-mail | 26. srpna 2009 v 21:44 | Reagovat

Jsem pro odložit,plně souhlasím s dopisem i s jeho autory.At nám nikdo netvrdí,že mají vše připraveno na MŠ,když nikdo nic neví,ted už ani základní věci,kdy to spustit.Děkuji Cihlářová

3 stewards stewards | E-mail | 30. srpna 2009 v 13:02 | Reagovat

Nic, než strach z náročnějších maturitních zkoušek a tím pádem nutnost vynaložení většího úsilí na přípravu, nemotivuje požadavek odložení státních maturit. Ony "tisíce" souhlasných názorů, které mají dokázat "perfektnost" obsahu dopisu, jsou pouze souhlasem stáda sebevědomých ignorantů. Relevantní důvod v dopise není obsažen.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama